Kangasalan kunta pyytää Pirkanmaan maakuntamuseolta lausuntoa otsikossa mainitusta hankkeesta. Museo on aiemmin antanut lausunnot kyseisen alueen asemakaavan valmisteluaineistosta ja luonnoksesta (DIAR: 445/2010 ja 23/2014).
Kaava-alueella sijaitsee Huutijärven/Autio-Lundénin kivikautinen asuin-paikka (muinaisjäännösrekiteritunnus 211010003, rauhoitusluokka 2). Se on merkitty kaavaehdotukseen asianmukaisesti. Kohteen nimi, muinais-jäännösrekisteritunnus ja muinaisjäännöstyyppi ja lause Kiinteän muinaisjäännöksen kaivaminen, peittäminen, muuttaminen ja muu siihen kajoaminen muinaismuistolain vastaisella tavalla on kielletty. Kiinteään muinaisjäännökseen kuuluu lisäksi suoja-alue, joka on tarpeen muinaisjäännöksen säilymiseksi sekä sen laadun ja merkityksen kannalta välttämättömän tilan varaamiseksi sen ympärille (MML 1 ja 4 §) tulee lisätä kaavaselostukseen sivulle 5 kohtaan muinaisjäännökset.
Osa muinaisjäännösalueesta sijaitsee EV-1 –suojaviheralueella. Alue voidaan pitää puustoisena, mutta muinaisjäännöksen osalta puuston uusimisesta ja hoidosta tulee pyytää tarkemmat ohjeet museoviranomaiselta. Museo toistaa, että ohjeita koskeva tieto tulee ilmetä kaavaselostuksesta ja EV-1 –korttelialueen merkinnän määräyksestä.
Muilta osin asemakaava on kehittynyt Pirkanmaan maakuntamuseon ai-emmissa lausunnoissa esiin tuomien periaatteiden mukaisesti. Kaavan hyväksymistä koskeva päätös valitusosoituksineen tulee lähettää Pirkan-maan maakuntamuseoon.
Kangasalan kunta pyytää Pirkanmaan maakuntamuseolta lausuntoa otsikossa mainitusta hankkeesta. Museo on aiemmin antanut lausunnot kyseisen alueen asemakaavan valmisteluaineistosta ja luonnoksesta (DIAR: 445/2010 ja 23/2014).Kaava-alueella sijaitsee Huutijärven/Autio-Lundénin kivikautinen asuin-paikka (muinaisjäännösrekiteritunnus 211010003, rauhoitusluokka 2). Se on merkitty kaavaehdotukseen asianmukaisesti. Kohteen nimi, muinais-jäännösrekisteritunnus ja muinaisjäännöstyyppi ja lause Kiinteän muinaisjäännöksen kaivaminen, peittäminen, muuttaminen ja muu siihen kajoaminen muinaismuistolain vastaisella tavalla on kielletty. Kiinteään muinaisjäännökseen kuuluu lisäksi suoja-alue, joka on tarpeen muinaisjäännöksen säilymiseksi sekä sen laadun ja merkityksen kannalta välttämättömän tilan varaamiseksi sen ympärille (MML 1 ja 4 §) tulee lisätä kaavaselostukseen sivulle 5 kohtaan muinaisjäännökset.Osa muinaisjäännösalueesta sijaitsee EV-1 –suojaviheralueella. Alue voidaan pitää puustoisena, mutta muinaisjäännöksen osalta puuston uusimisesta ja hoidosta tulee pyytää tarkemmat ohjeet museoviranomaiselta. Museo toistaa, että ohjeita koskeva tieto tulee ilmetä kaavaselostuksesta ja EV-1 –korttelialueen merkinnän määräyksestä.Muilta osin asemakaava on kehittynyt Pirkanmaan maakuntamuseon ai-emmissa lausunnoissa esiin tuomien periaatteiden mukaisesti. Kaavan hyväksymistä koskeva päätös valitusosoituksineen tulee lähettää Pirkan-maan maakuntamuseoon.