Kuvaus:
Lahtisten omistama Harjula-niminen tontti rajoittuu pohjoisessa Epilänharjun jyrkkään rinteeseen. Etelässä tontin rajaa sivuaa Soraharjunkatu. Länsi- ja itäsuunnassa sijaitsee 1970-80-lukujen tasakattoisia rakennuksia. Pihaan johtaa Soraharjunkadulta kahdet kapeat betoniset portaat. Portaita ympäröi pensasmaista kasvillisuutta.
Historia:
Tontti on ollut Harjulan tilaa, jonka Winter-yhtymä on hankkinut ilmeisesti 1900-luvun alussa kemistinsä Rudolf Wittingin asuinkäyttöön rakentamista varten. Tampereen kaupunki on ostanut kiinteistön Winter-yhtiöltä, ostotapahtuman ajankohta ei ole selvillä. Kiinteistön osti kaupungilta Rosquistin tai Rosenqwistin perhe. Vuonna 1979 Rosenqwisteilta kiinteistön ostivat Tarmo ja Pirjo Lahtinen. Tie kiinteistölle on ennen Soraharjunkadun rakentamista tullut alaviistosta, entisen Kyrön maantien suunnasta.
Ympäristö ja pihapiiri:
Pohjoipuolen Epilänharjun rinteessä puusto on eri aikakausilta, ollen kuitenkin suhteellisen nuorta, mutta varsin tiheätä. Pääosin ympäristön rakennuskanta on 1970-80-luvuilta. Etelässä kulkeva Soraharjunkatu on rakennettu 1970 vuonna valmiiksi. Soraharjunkadun jälkeen rinne laskeutuu Epilänkatua kohti.
Kirjalliset lähteet:
Epilä eilen, 90-värikästä vuotta.
Suulliset lähteet:
Lahtinen, T ja P ,